Resimle kişilik analizi ile çocuklarınızın ihtiyaçlarını keşfedin

Çocuk resimlerine klinik açıdan bakıldığında;

Kişiliğin değerlendirilmesi ve ruhsal bozukluklar hakkında fikir sahibi olunması açısından bizlere yararlı veriler sunmaktadır. Bununla beraber özellikle son dönemlerde dışa vurma tekniği olarak da sanat terapisinde sıklıkla tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Psikolojik düzeyde değerlendirdiğimizde resim; hem tanı hem tedavi aşamasında kullanılırken, fizyolojik açıdan baktığımızda hem ince motor gelişimini hem de el-göz koordinasyonunu değerlendirmemiz açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Psikolojik Değerlendirme Aracı Olarak Resim

Kendini sözel olarak ifade etmede çok başarılı olamayan küçük yaşlardaki çocuklarda resim, bizler için onların iç dünyasını anlamada ve büyüme süreçlerini değerlendirmede çok önemli bilgiler verir. Çocukları değerlendirmek aslında çok boyutlu yaklaşım gerektirmektedir. Zekalarını, ince-kaba motor becerilerini değerlendirip aileden çocuk hakkında ayrıntılı bilgi alırken, tüm bunların yanında çocukla beraber muhakkak bir serbest oyun sürecine girilmeli ve onunla resim çalışması yapılmaldır. Çünkü çocuk ancak kendi kurallarını koyduğu, kendi kontrolünü yarattığı bu “kendi dünyası”nda kendisini ve iç dünyasını bizlere gösterecektir.

Oyun ve resim çocuklar için en kolay iletişim aracıdır, dolayısıyla dil gelişimi tam gelişememiş olsa dahi bir çocuk dış dünyayla arasındaki iletişimi bu iki araç sayesinde gerçekleştirir, deneyimler ve yeniden tekrarlar. Çocuğun erken döneminde çizimler onun kelimelerinden çok daha anlamlıdır. Bunları iyi değerlendirmek çok önemlidir. Projektif bir teknik olarak resim analizi, çocukların bize sundukları iç dünyalarını değerlendirmemiz için çok büyük bir ipucudur. Bunu sağlıklı değerlendirmek ise, bu alanda çok çalışmayla sağlanabilir. Tüm bunların yanı sıra, diğer değerlendirme araçlarına nazaran çizim zaten çocukların severek yaptıkları bir uğraş olduğundan, bu çalışmaların uygulaması hem kolay hem de eğlenceli bir süreç olmaktadır.

Bu yazıyı oylayın
[Toplam oylama: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın